Jak nauczyć się języka obcego za darmo?

Cześć! 

Dziś przedstawię Ci jedną z moich ulubionych aplikacji do nauki języków obcych. Kiedy ostatnio pomyślałeś, że fajnie byłoby poznać nowy język? Przy oddawaniu CV, oglądaniu filmu, czy po tym, jak zaczepił Cię turysta i stałeś jak słup soli nie wiedząc, czy wskazywać ratusz, czy najblizszy fastfood? Może sam byłeś zagubionym turystą i przeszkadza Ci ta przepaść językowa?

Sama jestem mocno zaznajomiona z koniecznością bycia „tłumaczem”. Ma to również swoje plusy, gdyż moi rodzice nie pojadą beze mnie nigdzie poza niemieckojęzycznymi krajami. Jednak wiadomo – bycie zmuszonym do pełnej odpowiedzialności za wszystkie wyjazdy, zamówienia i ogólne posiadanie oczu dookoła głowy nie zawsze wiąże się z wypoczynkiem. Przytoczę taką historię rodzinną: byliśmy kilka lat temu w toskanii we Włoszech i moi bardzo pewni siebie rodzice pojechali sami na drobne zakupy. Jako, iż mieścina w której mieszkaliśmy była maleńka to jedynym miejscem na zakupy był malutki samoobsługowy sklepik prowadzony przez starą Włoszkę. Tak jak z większością listy zakupów moi rodzice sobie poradzili, to nie mogli znaleźć jajek. Spytać się nie było jak, więc moja mama bardzo kreatywnie złapała się za boki i spytała „pok pok pok?”. Jajka dostali 😉

Zatem nawet podstawowa wiedza językowa (same zagadnienia turystyczne!) byłyby znaczym skokiem w przód przy tak niewielkich potrzebach. Standardowe umiejętności zamówienia kawy, spytania się o drogę czy nawet prośba o zrobienie zdjęcia sprawiają, że czujemy się znacznie pewniej w obym kraju. 

Istnieją oczywiście kraje, gdzie ludzie po prostu nie chcą się uczyć turystycznych języków, takie jak Francja. Wielokrotnie spotkałam się z Francuzami (również bardzo wysoko postawionymi, którzy regualnie mają spotkania z zagranicznymi partnerami), którzy nie życzyli sobie rozmowy w języku angielskim, a jedynie przy pomocy tłumacza. Turystyczna Francja stała się od kilku lat bardziej przyjazna, jednak będąc pierwszy raz w Paryżu w 2008 roku wielokrotnie słyszałam, że preferowanym nad angielskim językiem będzie francuski lub „migowy”.

Dlatego też z pomocą przychodzi moja ulubiona aplikacja (i strona insternetowa) – Duolingo. 

Nazwa: Duolingo

Rok powstania: 2014

Dostępne platformy:  iOS, Android, Windows Phone

Ilośc języków do nauki dla kursu anglojęzycznego: 27

Bezpłatny: Tak

Mikrotransakcje: Nie

Wymagane połączenie z Internetem: Tak

 

Duolingo to moim zdaniem najlepszy darmowy serwis i aplikacja naukowa na rynku. Umożliwia nauke od kompletnych podstaw i stopniowo wprowadza naukę dodatkowych słówek, uczy wymowy i gramatyki. Jego interfejs jest przyjemny dla oka i bardzo intuicyjny również dla osób, które na codzień nie mają styczności z Internetem. Dla użytkowników wyłącznie polskojęzycznych istnieje możliwośc nauki języka angielskiego. 

 

Jeżeli lubisz rywalizację, możesz zaprosić swoich znajomych do wspólnego rozpoczęcia nauki języka dzięki widoczne będą wasze osiągnięcia osiągnięcia i będziecie mogli się ścigać w zdobywaniu wiedzy. Aby nie stracić na regualrności aplikacja może nam codziennie przypominać o poświęceniu kilku minut na poznanie nowego tematu lub by powrórzyć stare. Tak, można w dowolnym momencie ponawiać uprzednio ukończone kursy i utrwalać wiedze

 

Dodatkowo, jeżeli uważasz, że jestem na wyższym poziomie niż absolutne postawy zawsze możesz przystąpić do testów sprawdzających, które odpowiednio umieszczą Cię na Twoim szczeblu wiedzy. Przypominam, jest to w pełni darmowa aplikacja, bez ukrytych kosztów, bez konieczności wykupywania wirtualnych żyć lub innych tokenów i na zawsze taka pozostanie – jej autorzy aktywnie wspierają bezpłatną naukę w szkołach i chcą szerzyć możliwości łatwego dostępu do zasobów naukowych. Możecie o tym więcej poczytać tutaj.

 

  

 Plusy

 Minusy

 Całkowicie bezpłatny serwis, bez ukrytych kosztów

Dla polskojęzycznych uzytkowników jedynie nauka języka nagielskiego

 10 – 30 minut dziennie, by wkręcic się w wir nauki

Wymagane połaczenie z internetem

 Intuicyjna, prosta w obsłudze z delikatnymi kolorami

 

 34 godziny poświęcone w duolingo równaja się jednemu semetrowi nauki na studiach

 

 


Tak, standardowo mam jedynie jeden miesiąc opóźnienia mimo tego co mówiłam miesiac temu. To już dość naturalne dla mnie, jednak cośtam w końcu się ruszyłam i mam ciąg postów na najbliższy czas. Poszły również pierwsze nowe newslettery, więc mocno doceniłabym gdybyście dali znać co o nich sądzicie i czy są czytelne. Tak czy inaczej, subskrybenci dostali parę ciekawostek dotyczących najbliższych postów i przyszłości bloga. Polecam zatem się zapisać J

Julia Mądraszewska

Julia Mądraszewska

Założycielka at OszczędnaStudentka&OszczędnaWeganka
Jestem twórcą dwóch blogów, weganką, fanką tatuaży i studentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Piszę o oszczędzaniu, codziennym studenckim życiu, o Warszawie i tym, czym akurat się otaczam.
Julia Mądraszewska
Share on FacebookShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on RedditPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone